Ginekologinis skausmas

Daugybė moterų skundžiasi nuolatiniu ar retkarčiais patiriamu skausmu, trukdančiu dirbti ar pailsėti.

Ginekologinio skausmo priežasčių yra labai daug ir įvairių. Pavyzdžiui, ūmus skausmas esti plyšus kiaušintakiniam nėštumui, prasidėjus persileidimui. Stipriai skauda apsisukus gimdos priedams, esant ūmiai dubens uždegiminei ligai ir pan. Lėtiniai dubens skausmai gali būti susiję su menstruaciniu ciklu, po įvairių chirurginių operacijų ir t.t. Necikliniai skausmai būna dėl sąaugų mažajame dubenyje, endometriozės, dubens uždegiminės ligos, dubens venų varikozės ir daugelio kitų priežasčių.

Endometriozė

Liga, kai į gimdos gleivinę panašūs audiniai veša moters lytiniuose bei kituose organuose. Jei endometriozės židinių yra kiaušidėje ar kiaušintakiuose, vargina bukas, tempiantis pilvo apatinės dalies, strėnų skausmas, atsirandantis 1-2 savaites prieš mėnesines ir išliekantis iki jų pabaigos. Be nuolatinio maudimo, moteriai pučia pilvą, gali skaudėti šlapinantis.

Mažojo dubens uždegimas

Sukelia lytiniu keliu perduodami mikroorganizmai – chlamidijos, stafilokokai, streptokokai, mikoplazmos ir kt. Sergant lėtiniu uždegimu susidariusios sąaugos pakeičia mažojo dubens organų, gimdos padėtį, todėl beveik nuolat skauda juosmenį, pilvo apačią, kryžmens sritį.

Moterų skausmo paplitimas

Lietuvoje lėtinio skausmo paplitimas moterų tarpe – 38% (vienos vietos – 23,2%, pagal skausmo vietą – nugaros 54%, galvos – 24%, pilvo – 16%, krūtinės – 13%.

Moterims būdingesni skausmo sindromai: migrena (2,5 karto dažniau), veido ir burnos, apatinės nugaros dalies skausmai, ypač susiję su nėštumu ar jo išprovokuoti, fibromialgija (iki 4-7 kartų dažniau), lėtiniai dubens skausmai, vulvodinija, dirgliosios žarnos sindromas (4 kartus dažniau), osteoporozės sukelti (80% visų osteoporozės atvejų tenka moterims).

Nėštumo metu 20-80% moterų patiria apatinės nugaros dalies ar dubens skausmus, tačiau pats nėštumas neretai gasdina ir riboja gydytojus imtis iniciatyvos prieš šiuos skausmus.

Lėtinis skausmas yra dažnai nepakankamai gydomas, nes jo kilmė dažnai nėra aiški. Apie 40% laparoskopinių operacijų ir kas aštunta gimdos pašalinimo operacija yra atliekama būtent dėl šių skausmų.

Dismenorėja patiria 40-90 proc. moterų

Su nėštumu susiję skausmai: nėštumo metu – 45 proc. moterų patiria apatinės nugaros dalies ar dubens skausmus; gimdymo skausmas; skausmas po gimdymo – 25 proc. moterų patiria apatinės nugaros dalies ar dubens skausmus