Dubens uždegimine liga

  Dubens uždegiminė liga – tai gimdos, kiaušintakių ir aplink esančių audinių ir organų uždegimas,  pavėluotas ligos nustatymas ir gydymas gali būti nevaisingumo pasėkmė.
Liga pažeidžia lytinius moters organus – makštį, gimdą, kiaušintakius, kiaušides ir juos supančius aplinkinius audinius. Susirgimas šia liga dvigubai padidina nevaisingumo riziką,  nuo 7 iki 10 kartų padidėja ektopinio (ne gimdoje, o pvz kiaušintakyje) nėštumo rizika. Pusei moterų atsiranda lėtiniai dubens skausmai. DUL dažnis tiesiogiai susijęs su lytiniu keliu plintančiu ifekcijų dažniu.Rizikos veiksniai yra pirmoji lytinė sueitis jauname ažiuje, dažnas lytinių partnerių keitimas ar daug jų turėjimas, intrauterinė spiralė, rūkymas.
DUL‘ą sukelia bakterijos patekusios į dubenį iš makšties ar gimdos kaklelio. Dažniausiai tai lytiniu keliu plintanti infekcija (chlamidiozės, gonorėjos sukėlėjai), taip pat ir makšties, žarnyno mikroflora, virusai. Pacientės skundžiasi įvairiais simptomais, nuo apatinės pilvo dalies skausmo iki skausmingo dažno šlapinimosi.
Apatinės pilvo dalies skausmas yra dažniausias simptomas. Paprastai nusakomas kaip bukas, maudžiantis, pastovus. Prasideda praėjus kelioms dienoms nuo paskutinių mėnesinių ir stiprėja nuo judesių, fizinių pratimų, lytinių santykių. Paprastai skausmas trunka mažiau nei 7 dienas, jei trunka ilgiau nei 3 savaites tai galima iš karto nustatyti DUL‘o diagnozę. Taip pat dažnas simptomas yra nenormalios išskyros iš makšties, retesnis yra nemenstruacinis kraujavimas iš makšties, karščiavimas >38 ºC, pykinimas, vėmimas pasireiškia vėlesnėse ligos stadijose.